szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Csökkent a magyar kiskereskedelmi forgalom augusztusban az egy évvel korábbihoz képest. A külföldi turisták hiánya mellett az is betett a forgalomnak, hogy sokkal kevesebbet tankoltak az emberek idén nyáron, mint egy éve.

Csökkent a magyar kiskereskedelmi üzletek forgalma idén augusztusban, a naptárhatástól megtisztítva 0,7 százalékos volt a visszaesés – számolt a Központi Statisztikai Hivatal.

A csökkenő tendencia úgy jött ki, hogy sokkal kevesebb üzemanyagot vásároltak az emberek, mint egy éve ilyenkor, minden más üzletben pedig csak minimális volt a növekedés.

A benzinkutak forgalma 4,5 százalékkal lett kevesebb az egy évvel korábbinál.

Az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzletek forgalma pontosan ugyanannyi volt, mint 2019 augusztusában, ahogy az élelmiszer jellegű vegyes üzleteké is.

A nem élelmiszer kiskereskedelem forgalma minimálisan, 1,2 százalékkal nőtt. Gyógyszerből, gyógyászati termékekből és illatszerekből 2,4, iparcikkekből 1,9 százalékkal többet vettek. Minden más viszont lehúzta az átlagot. A könyvek forgalma 3,2, a bútoroké és műszaki cikkeké 6,9, a ruháké és cipőké 8,4 százalékkal csökkent, a használtcikk-üzletekben pedig 17 százalékkal esett vissza a forgalom.

A csomagküldő és internetes kiskereskedelem forgalma 28 százalékkal bővült. Az, hogy kétszámjegyű ott a növekedés, nem annak tudható be, hogy a járvány miatt többen akarnak a neten vásárolni, hónapról hónapra kétszámjegyű a növekedés már évek óta, a koronavírus tavaszi első hullámában ennél sokkal nagyobb emelkedést mértek.

Az év első nyolc hónapjában összesítve mindössze 0,9 százalékkal volt nagyobb a boltok forgalma, mint 2019. január–augusztusában.

Virovácz Péter, az ING elemzője úgy kommentálta az adatokat: negatív meglepetést okozott a kiskereskedelem, a piaci várakozás az volt, hogy jelentős növekedésről érkeznek számok. Szerinte a visszaesés fő oka az volt, hogy sokkal kevesebb külföldi turista jött, mint tavaly augusztusban, azaz kevesebben költötték a pénzüket a magyar boltokban. Az elemző szerint az azért pozitívum, hogy a júliusihoz képest már javultak a számok, az pedig nagyon valószínű, hogy április–júniushoz viszonyítva július–szeptemberben minden idők legnagyobb negyedéves növekedése jön, de „az első felpattanást követően egyre mérsékeltebb ütemben zajlik a gazdasági kilábalás”. Ha pedig a munkaerőpiaci támogatások kifutnak és ősztől csökken a rendelkezésre álló jövedelem, az tovább lassíthatja a növekedést.

Balla Györgyi Gazdaság

A túlélésért küzdenek a boltosok Ferihegyen

Elképesztő mértékben visszaesett a forgalom a koronavírus magyarországi megjelenése óta. Átlagosan az üzletek harmada most is zárva van, de akadnak, akik egy pillanatra sem csuktak be, illetve időközben újra kinyitottak. Körbenéztünk Ferihegyen, hogyan fest a reptér a járvány második hullámának idején.