Tetszett a cikk?

Csaknem 2 milliárd forintot vesznek el az Operaház Eiffel Műhelyháztól művészeti célokra, és jut közpénz sportparkokra is.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

A péntek este közzétett 9 kormányhatározat közül 5 sportról szól, a többletkiadás több mint kétmilliárd forint. 420 milliót kap a Nemzeti Sportközpontok a Nemzetközi Úszó Liga által szervezett versenysorozatra, a Dagály fürdő szabadtéri 50 és 25 méteres medencéinek lefedésére és „azok rendeltetésszerű használatához szükséges feltételek biztosítására”. Idén a koronavírus-helyzet miatt nem utazgatnak majd az úszók, mint korábban, hanem október 16-tól november 22-ig Budapesten, buborékba zárva, nézők nélkül zajlik majd a verseny. Csak a decemberi döntőt tartják Tokióban.

Az Információs és Technológiai Minisztérium külön 467 milliót kap arra, hogy a járványügyi Megelőzési és Beavatkozási Protokoll érvényesítése érdekében szerződjön a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Kft-jével. Emellett az Úszó Szövetségnek is adtak 68 milliót „az olimpiai felkészüléssel összefüggő versenysporthoz kapcsolódó feladatokra”.

A kormány azzal is egyetértett – szokatlan módon a rég meghirdetett esemény előtt mindössze két héttel –, hogy a Magyar Judo Szövetség október végén megrendezze Budapesten a 2020. évi Judo Grand Slam versenyt. Egy szeptember eleji nyilatkozat szerint a hazai szövetség sportigazgatójának, Nagy Andrásnak akkor még fogalma sem volt, hogy megtarthatják-e a versenyt. Most 350 milliót kapott e célra a Judo Szövetség, de külön járványügyi intézkedésekről nincs szó a határozatban, pedig a dzsudóban még kevésbé tudnak távolságot tartani a versenyzők, mint az úszásban.

900 milliót utaltak ki a Magyar Falu Program keretében megvalósuló sportparkok építése alprogram második üteme szerint 125 településen előkészített sportparkberuházásokra.

Az MTK labdarúgó utánpótlás-nevelési központjának megvalósítása érdekében megvásárolhat egy, a volt Józsefvárosi pályaudvar területén elhelyezkedő ingatlant, és több mint két évre használatba kap két városmajorit.

További, költségvetést érintő kormánydöntések:

  • Az Operaház újjáépítésének beruházásától – más, meg nem nevezett művészeti intézmények javára – elveszik azt az 1,9 milliárd forintos összeget, amelyet egy másik határozattal, sokadik emelésként júniusban odaadtak.
  • A már rég kimerült, de mindig újra feltöltött gazdaságvédelmi alapból 5,5 milliárdot adtak közelebbről meg nem nevezett „egyházi közfeladatellátási és közösségi célú beruházások támogatására”.
  • Ehhez képest csekély, 53 milliós segélyt határoztak el „a gazdasági és élelmezési válságban súlyosan érintett keresztény közösségek Hungary Helps Program keretében történő megsegítésére, hozzájárulva ezzel a válságövezetekben élők helyben maradásához, a migrációs nyomás csökkentéséhez”. Ez közel-keleti és nigériai egyházi szervezetek mellett érinti az Örmény Apostoli Egyházat is, ami annak fényében érdekes, hogy a karabahi válságban a kormány Azerbajdzsán mellé állt.
  • Idén „a fenntartható és környezettudatos utazási lehetőséget biztosító, Budapestre vezető elővárosi vasúti és HÉV vonalak használatának ösztönzése érdekében” 800 millió forint jut arra, hogy a vasútállomásokon és megállóhelyeken 3000 új P+R, továbbá 2000 B+R (azaz kerékpáros) parkolóhelyet hozzanak létre, tervezzenek a kötöttpályás hálózatra ráhordó buszjáratok részére megállókat és szükség esetén buszfordulókat, és készítsenek a kerékpárral ingázók arányának növelése érdekében átfogó budapesti agglomerációs kerékpárhálózatfejlesztési stratégiát. A pénzt egy kormányzati intézmény, a Budapest Fejlesztési Központ kapja, és csak egy mellékmondat utal rá, hogy „be kell vonni” az érintett önkormányzatokat, köztük nyilván a külön meg nem nevezett fővárost.