szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Csak két választókerület felel meg a megyében a törvényi előírásoknak, ezért az ellenzék megváltoztatná több határát is.

Az Országgyűlés törvényalkotási bizottsága a csütörtöki ülésén 32 igen, két nem szavazattal és egy tartózkodás mellett fogadta el az egyes választási tárgyú törvények módosításáról szóló törvényjavaslathoz benyújtott indítványt, amelyet az Országgyűlés hagy jóvá.

Átment a bizottságon a párbeszédes Szabó Tímea kezdeményezése, ami tizenkettőből tíz Pest megyei országgyűlési választókerület területét változtatná meg. A módosítás a budakeszi, a szentendrei, a váci, a dunakeszi, a gödöllői, a vecsési, a szigetszentmiklósi, a nagykátai, a monori és a dabasi központú választókerületet érinti.

A párt szerint a változtatásra azért van szükség, mert a 2018-as országgyűlési képviselő-választáson két választókerület (Budakeszi és Dunakeszi) választópolgárainak száma jelentősen, 20 százalékkal több volt az országgyűlési egyéni választókerületek választásra jogosultjainak országos számtani átlagánál, 74 874 főnél.

A 2011-es választási törvény szerint az egyes kerületekben a választásra jogosultak számának megközelítően azonosnak kell lennie. Ha az országos átlagtól 20 százaléknál nagyobb az eltérés (vagyis 90 ezernél több választópolgár jut egy kerületre), az Országgyűlés köteles megváltoztatni a beosztást. És mivel ezt a választás előtti évben, azaz jövőre ugyane törvény szerint már nem teheti meg, még idén kellene dönteni.

Az idén februári adatok alapján az aránytalanság mértéke a két választókerületben tovább nőtt, emellett pedig további négy Pest megyei választókörzetben is kialakult 20 százaléknál nagyobb eltérés: Szentendrén, Gödöllőn, Vecsésen, Szigetszentmiklóson. Dabason 18 százalékos az eltérés.

Csak az érdi és a ceglédi központú választókerület területét nem érinti a módosítás.

A Párbeszéd képviselője, Burány Sándor a vitában elmondta, hogy az előterjesztésük lényegében Pálffy Ilonának, a Nemzeti Választási Iroda korábbi vezetőjének javaslatcsomagján alapul.

Elhagyták a törvényjavaslatból a szavazólapról történő képfelvétellel kapcsolatos rendelkezést, mivel a hatályos törvények szerint jelenleg is lehetőség van erre. A módosítás lehetőséget adott volna arra, hogy a szavazófülkében „magánhasználatra” lefényképezzék a választók a szavazólapot. Az ellenzék komoly tiltakozásba kezdett a módosító miatt novemberben, a DK-s Arató Gergely mellett a momentumos Buzinkay György is választási csalást emlegetett.

Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter ugyanakkor egy hónapja arra hívta fel a figyelmet, hogy az Emberi Jogok Európai Bíróságának döntése kimondja: mindenki szabadon rendelkezik arról, hogy nyilvánosságra hozza-e a szavazatát, vagy nem.

Fekő Ádám Itthon

Az ellenzék életét nehezíti, a csalást megkönnyíti a választási törvény módosítása

Orbán már a saját maga által, saját magának írt választási rendszerben sem érzi biztonságban magát - mondják az ellenzéki pártok, miután a kormány egy kedd éjjel benyújtott tervezettel nyúlna bele a választási törvénybe, jelentősen átalakítva a listaállítás feltételeit. A hivatalos indoklás szerint a kamupártok ellen lépnek fel "óvatosan", viszont bekavarhatnak az ellenzéki egyeztetésbe. Török Gábor politikai elemző szerint ez színtiszta hatalomtechnikai trükközés, a Political Capital szerint lehet, hogy ez a módosítás még csak az első lépés. A Kutyapárt került a legnehezebb helyzetbe.