Moncada a felderítői munkáról, Maldiniről, Theóról és Kjaerről

Geoffrey Moncada, a klub játékos felderítésért felelős vezetője adott egy hosszú interjút egy francia újságíró, Johann Crochet ‘Podcast Prolongation’ című műsorában.

PAOLO MALDINIRŐL

“A dolgok között, amiket kedvelek a Milannál szerepel az is, hogy együtt dolgozok Maldinivel, aki itt játszott és annyira szereti a klubot. Amikor egy játékost megszerzünk, Paolo mindig sokat beszélget vele. Nagyon segítőkész, a családjával is kommunikál. Amikor egy fiatal megérkezik Milánóba, azt mondja: »Ó, itt van Paolo Maldini, ez lenyűgöző«. Hogy Maldini munkája segít-e megérteni nekik, hogy hova érkeznek, milyen az új környezetük? Igen, abszolút. Azt mondjuk ezeknek a fiataloknak: »Oké, megérkeztetek a Milanhoz, a munka most kezdődik. Hiszünk bennetek, ne legyetek félénkek, csak mutassátok meg, hogy mekkora tehetség rejlik bennetek és milyen hatással vagytok a játékra. A Milan egy hatalmas klub. Minden a sikeretek függvénye.« Megpróbáljuk megnyugtatni őket egy kissé.”

MALDINIVEL VALÓ KAPCSOLATÁRÓL

“Amikor Paolo elmondja nekem, hogy egy játékos Milan-szintű és hogyan építhetjük fel, segíthetjük a növekedését, hallgatok rá, mert ő tudja, hogyan lesz valakiből top játékos. Egy olyan Milanban szerepelt, amely sokat nyert és mind a mai napig ott van a szenvedély a vérében, egyszerűen imádja a klubot. Amikor kiszemelünk valakit, Maldini különös figyelmet szentel minden részletnek, mert azt akarja, hogy a játékos valódi érték legyen a klub számára. Sokat beszélgetek vele.”

A JÓ SCOUT RÉSZLEG SZÜKSÉGESSÉGÉRŐL

“Korábban a Milan már nagyszerű klub volt, úgyhogy talán nem volt akkora szükségük a scoutok munkájára. Sikerült megszerezniük Dél-Amerika legjobb játékosát, Kakát, valamint Andriy Shevchenkót, aki addigra már játszott a Bajnokok Ligájában is és egy erős játékos volt. Mindenütt meg tudták szerezni a legjobbakat. Az Elliott arra kért minket, hogy fejlesszük a sport szektort a felderítés és az adatok, statisztikák terén. Úgyhogy két dolgot hoztunk létre: a felderítő és az adatokért felelős részleget. Az egyik a másikkal dolgozik együtt nap mint nap. Ha egy felderítő meglát egy játékost, aki tetszik neki, akkor megnézzük a számokat mindenről. Amikor valaki az adat részlegről mondja azt nekünk, hogy van egy jó játékos, akkor megkérek egy felderítőt, hogy nézze meg személyesen. Tetszik ez a fajta egyveleg, amit a terepen elvégzett munka és a statisztikák segítsége alkot. Az Elliott számára fontos, hogy a játékosokról szóló jelentések statisztikákat és videókat is tartalmazzanak, ne csak a felderítők megfigyeléseit.”

A FIATALOKKAL VALÓ MUNKÁRÓL

“Fontos munkát végeztünk a fiatalokkal. Nem csak úgy veszünk sok fiatal játékost, hanem azért, mert azt gondoljuk, ez a helyes út. A Milan nem arról volt ismert, hogy fiatalokkal áll fel, úgyhogy ezen dolgoztunk, sokat beszélgettünk fiatal játékosok családjaival arról, hogyha kiválasztunk valakit, az azért van, mert hiszünk benne. Nem azt akarjuk, hogy néha játsszon egy-egy meccset, nem, hanem kezdő játékost akarunk belőle faragni. Úgyhogy dolgoztunk a csapat identitásán, mondván a Milan tervei megváltoztak. Sok időt szenteltünk erre, de működik. Ma sok olyan klub, ügynök és felderítő van, akik felhívnak azzal, hogy: »El akarunk jönni Milánóba, mert amit csinálsz, az nagyon érdekes…« Vannak barátaim a Red Bull csoportnál, a Dortmundnál és más kluboknál is, akik nagyon sokat dolgoznak a játékosfelderítő részlegükön és azt mondják nekem: »Gratulálunk, látjuk a változásokat a Milannál, nagyon jól dolgozol!«”

HERNÁNDEZRŐL

“Ő egy olyan játékos, akit már az Atletico Madrid U17/U19-es csapatából ismerünk. Egy 4-5 éven át tartó munka volt vele kapcsolatban és eljött a lehetőség, hogy megszerezhettük őt, amikor egy kicsit nehéz helyzetbe került a Realban, ahol éppen leigazolták Ferland Mendy-t. Láttuk a meccseit fiatal játékosként, a fejlődését a Real Sociedadnál kölcsönben, úgyhogy beszéltünk az őt képviselőkkel. Theo egy gyorsvonat. Az egész bal oldalt felszántja. A mai futballban a szélsővédők ilyenek és ilyennek is akarjuk őket. A modern szélsőhátvédnek egy nagy csapatban mozdonyként kell működnie, rengeteget futni, mint egy őrült. Már követtük őt az Atletico Madridnál, aztán a Real Madridnál is, majd, amikor kölcsönbe került a Real Sociedadhoz, azt mondtam magamnak: »Hogy lehet az, hogy senki nem érdeklődik iránta?« Az igazság az, hogy nem volt sok konkurenciánk a megszerzéséért zajló versenyben. Paolo Maldini nagyszerű munkát végzett, beszélt a Real vezetőségével és Theóval is.”

KJAERRŐL

“Mindenki kissé szkeptikus volt vele kapcsolatban a környezetünkben és az újságokban amikor megszereztük őt. Nehéz helyzetben voltunk az edzőváltás miatt. Stefano Pioli épphogy megérkezett, sok fiatal játékost szereztünk, de hiányzott a játékos, aki komoly tapasztalattal is bír. Az Elliott azt mondta, hogy sokat költöttek a nyáron, úgyhogy egy alacsony költségű műveletet kellett végrehajtanunk és egy olyan játékost igazolnunk, aki azonnal kész a játékra, beszéli a nyelvet és erős taktikai szempontból is. Számos középhátvéd neve felmerült különböző bajnokságokból, de mindenekelőtt az olaszból akartunk választani, mert úgy jóval könnyebben megy a beilleszkedés, ekkor került elő Simon Kjaer neve.”

KJAER KARAKTERÉRŐL

“Évek óta ismerjük őt. Elemeztük az Atalantánál játszott meccseit. Nem voltak rosszak, a Dinamo Zagreb elleni meccse kifejezetten jó volt. Aztán fogtam az Atalanta játékosok listáját és azt kérdeztem magamtól: »Ki az, aki nem volt sikeres az Atalantánál, de máshol erős játékos lett?« és lett egy listám néhány névvel. Ibanez például, aki az egyik legjobb Rómában, nem játszott az Atalantánál. Simon kapcsán biztosak voltunk benne, hogy egy megfelelő szellemiségű, komoly, harcos játékost kapunk és megvan az a fizikuma is, ami nekünk kell. Egyesek szerint lassú, de ez nem igaz: tökéletesen helyezkedik, sokat fut és a taktikai felkészültsége is jó. Külön hangsúlyt fektettünk a fizikai problémáinak kiszűrésére is, de nem volt semmi komoly. Aztán egy másik pozitívum volt vele kapcsolatban a megszerzésének az alacsony költsége. Végül 2,5 millióba került, ami olcsónak mondható. A fizetéséről nem beszélhetek, de nem drága abban az értelemben, hogy sok csapat megengedhetné magának, hogy legyen egy Kjaer náluk. Azt mondtuk Simonnak: »A csapat egyik vezéreként van rád szükségünk.« Azonnal elérhetővé tette magát. Teljesen őrült volt a Milanért, gyerekkora óta szurkol a csapatnak. Mindig is jó játékos volt. Ricardo Carvalhóra emlékeztet, amikor leigazoltuk a Monacóhoz. Simon még elhivatottabb, nem szórakozni van itt. Azt kell mondani, hogy az egyik legjobb középhátvéd jelenleg a Serie A-ban, nagyon fontos láncszeme a csapatnak. Rendben, Ibrahimovic sok dolgot megváltoztatott, de Simon is hozzátette a magáét, ő is fontos része a projektnek.”

HAUGÉRŐL

“A végső döntés a megszerzéséről a Bodo/Glimt elleni mérkőzésünk után született meg. Meg kell köszönjem az adatokért felelős csapatnak is, hogy már május-június környékén szóltak nekem róla. Teljes lezárás volt akkor. Nem utazhattunk sehová. Én pedig élőben szerettem volna látni ezt a srácot. Szükségem volt erre, hogy lássam, hogyan képes gyorsulni a pályán, milyenek a ritmusváltásai, a robbanékonysága. Aztán visszatértünk a bajnoksághoz, nyertük a meccseket. A srácok sokszor mondták nekem: »Geoffrey, nézd meg Haugét…« Amikor véget ért a szezon, megkértem a felderítőket, hogy elemezzék a meccseit videóról. Mindenki valami pozitívumot mondott róla. Semmilyen negatív visszajelzés nem érkezett.”

SZERELEM ELSŐ LÁTÁSRA HAUGÉVAL

“Aztán elérkezett a mérkőzés és valami érdekeset tapasztaltunk. Még a meccselemző srácok az edzői stábból – akik előzetesen Piolinak készítették a Bodo/Glimt elleni mérkőzés anyagát – is beszéltek nekem Jens Petter Haugéról. Azt mondtam magamnak: »Még ők is róla beszélnek nekem«. Aztán jött a mérkőzés. Paolo Maldini, Ricky Massara és Ivan Gazidis jól végezték a dolgukat, mert a végső sípszó után azonnal elmentek beszélgetni a Bodo/Glimt vezetőségével és a játékossal, mondván, a Milan akarja őt. Az időzítés nagyon fontos, rendkívül gyorsak voltak. Aztán ott volt az ára is. Egy 3-4 millió euró körüli játékosról beszélünk, meg kellett szerezzük az aláírását, ahogy ezt ebben az iparágban mondják. Ez a srác egy kötelező feladat volt. Értékes információkat kaptunk a mentalitásáról is, azzal sem volt semmi probléma. Most, hogy megszereztük őt, csak azt szeretnénk, hogy fejlődjön, nem helyezünk rá nyomást. Norvégiából jött, nincs semmilyen nyomás rajta. Vannak játékosaink, akik már felkészültebbek nála, Rebic, Leao és Calhanoglu. Neki csak dolgoznia kell és máris a csapat része lett, meccseket játszik. Beszédes azon csapatok száma, akik a leigazolása után azonnal hívtak minket, hogy szerződtethessék őt kölcsönbe. Legalább 20 ilyen csapat volt.”

RAFAEL LEAÓRÓL

“Ha visszaemlékezünk, amikor Giampaolo alatt rosszul ment a csapatnak, volt pár figyelemkeltő teljesítménye. Emlékszem a Fiorentina elleni meccsére. Nehéz időszakban érkezett és mégis kiemelkedett a játékosok közül. Aztán megváltozott a játékrendszerünk, sérült lett, megérkezett Ibrahimovic, Leao pedig egy kicsit eltűnt. Az edző új dolgokat mutatott neki, szélsőként új edzési metódusokat kellett tanulnia és minden mást, ami ezzel jár. Ma ő egy nagyon fontos játékos számunkra, láttuk a Roma és az Inter ellen is, hogy milyen kivételes játékra képes.”

LEAO MEGVÁSÁRLÁSÁRÓL

“Amikor megszereztük őt, azt nem csak amiatt tettük, amit a Lille-ben mutatott. Még jobban ismertük arról, amit a Sportingnál produkált korábban. Az utánpótlásban kivételes tehetség volt. Az ifi BL-ben a Juventus ellen nagyon magas szinten játszott. (2017 októberében a Juventus elleni 4-1-es idegenbeli győzelem során Leao 2 gólt és 2 gólpasszt szerzett a Sporting színeiben – a szerk.) Természetesen láttuk, amit a Lille-ben véghez vitt, de mindenekelőtt a Sportingban mutatott teljesítménye volt az, amiért megszereztük. Láttam őt támadó középpályásként játszani ott, hihetetlen volt. Láttam, hogy miben jó és miben kell fejlődnie. Még mindig fejlődhet fizikálisan, szerezhet több gólt, mert képes könnyű és klasszis gólokat szerezni egyaránt. A jövőben fejjel is többször lehet eredményes, a fizikai adottságai megvannak hozzá.”

Hatalmas köszönet Zoloka10-nek a fordításért!