szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kiderült pár részlet arról a különös rádiójelről, ami a Naphoz legközelebb eső csillag, a Proxima Centauri felől érkezett. Nagy valószínűséggel nem egy idegen civilizáció küldte.

Több kutatócsapatot is izgalomban tart az a rádiójel, amelyet a Földön kívüli élet bizonyítékát kereső tudósok fogtak be. A rádiójel a hozzánk viszonylag közel lévő, de így is 4,2 fényévre található Proxima Centauri felől érkezett. A csillag körül két bolygót is azonosítottak korábban, egyikük pedig, a Proxima b, az úgynevezett lakhatósági zónában van: a felszínén elvben adottak a feltételek az életben maradáshoz.

A 982,001 megahertzes "üzenetet” egy ausztráli teleszkóp, a Parkes Obszervatórium segítségével fogták be, de ennél érdekesebb, hogy a frekvencia ingadozott – ez arra utalhat, hogy a forrás mozgásban volt, így nem kizárt, hogy a jel egy bolygóról érkezett. Például a már említett Proxima b-ről.

A Breakthrough Listen nevű projekt keretében felfedezett jelet BLC-1-nek (Breakthrough Listen Candidate 1, egyes számú jelöltnek) nevezték el a kutatók. Akik máris munkához láttak, hogy még több információt nyerjenek ki belőle. Annak ugyanakkor igen kicsi az esélye, hogy a jelet – akár szándékosan, akár véletlenül – egy idegen civilizáció küldte, és ugyanezt az elméletet osztják a Breakthrough Initiatives kutatói is. A Gizmodo idézi a társaság ügyvezető igazgatóját, Pete Wordent, aki szerint

99,9 százalék, hogy a befogott jel nem ufóktól származik, sokkal inkább valamilyen természetes dolog lesz a forrása. Csak még nem tudni, micsoda.

A kutatók szerint a szomszédos Proxima egyébként sem túl optimális helyszín az esetleges életre, ráadásul túl közel is van hozzánk. Ezt úgy kell érteni, hogy ha az univerzum távolabbi szegletében sem bukkantunk eddig értelmes élet nyomára, miért pont a közelben kerülne elő ilyesmi. A másik fontos tényező, hogy a befogott jel egyszeri esemény volt, nem ismétlődött.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.