2024. Május 15. szerda
Típusai -  Mi okozza? -  Szövődmények -  Kezelés
Képzeljük el egy anyaghibás lufit, amit felfújunk. A gyengébb területen a gumi vékonyabb, jobban megnyúlik, ezért ott a levegő jobban kidudorodik mint a többi részen. Nagyjából így fest a sérv is, csak éppen itt a mi szerveink akarnak kibuggyanni a gyengébb részeken.

Komolyra fordítva a szót, sérv tulajdonképpen olyankor alakul ki, amikor a hasfal szöveteinek folyamatossága megszakad és a keletkezett lyukon át a hasüregben található szervek a felületes rétegek közé, olykor közvetlenül a bőr alá türemkednek elő. Az ún. sérvkapun át előbukkanó szerv ilyenkor a bőrön át könnyen kitapinthatóvá válik.

Köldöksérv

Típusai

A két legelterjedtebb sérvfajta a lágyéksérv, és a köldöksérv. A lágyéksérv a fiúknál, férfiaknál gyakoribb, aminek oka lányokétól eltérő felépítésükben rejlik. A magzati életkorban a vesékkel közös telepből fejlődő herék nem sokkal a születés előtt elindulnak későbbi állandó tartózkodási helyük felé, a herezacskóba. Útjuk során átbújnak a hasfalon és leereszkednek a herezacskóba. A vándorlás során maguk után húzzák az őket szolgáló ereket, az ondóvezetéket és - mint valami zsákot - a hashártyát. Ha ez a hashártyazsák nem záródik el, sérvtömlő lesz belőle, amelybe belek csúszhatnak. A lányoknál is valami hasonló játszódik le, de a sérvtömlőbe leggyakrabban a petefészek vagy a méhkürt kerül, amelyek csecsemőkorban még igen könnyen változtatják a helyüket. A férfiaknál gyakoribb lágyék- és heresérvvel (a herezacskó duzzad meg a betüremkedő belektől) szemben ott áll a nőknél a gyakoribb hasfali és köldöksérv, melyek esetében általában a bél, de olykor a gyomor vagy a máj egy része is megjelenik a sérvtömlőben. Ismeretesek természetesen más típusú sérvek is: rekeszsérvről akkor beszélünk, ha a gyomor a rekeszizmon keresztül a mellkas üregébe türemkedik, míg a porckorongsérv esetében a csigolyák közötti porckorongok valamelyike hátrafelé türemkedik ki a csigolyák közti térből, miközben nyomja a közelben futó idegek valamelyikét.

Mi okozza?

A sérvek egy része veleszületett. Ezek közé tartozik a kisgyermekeknél gyakran tapasztalható köldöksérv, ami azonban legtöbbször magától is elmúlik. Szintén idesorolható egyes fiúgyermekeknél a lágyéksérv is, azzal a különbséggel, hogy ez orvosi beavatkozás nélkül nem gyógyul meg, sőt akár növekedhet is. A szerzett sérvek közé a felnőttkorban kialakuló esetek tartoznak, ezek általában fizikai megterhelés, elhízás, sérülés vagy korábbi műtéti beavatkozás miatt alakulnak ki. Tulajdonképpen minden olyan folyamat, ami növeli a hasüregi nyomást a sérv kialakulásának kockázatát hordozza magában. Ez lehet például egy hirtelen, nagy erőkifejtéssel járó mozdulat (valamilyen nehéz tárgyat emelünk fel), de sérvet okozhat az is, ha valamilyen oknál fogva a korábbiaknál gyengébbé válik a hasfal kötőszövete. Ez utóbbira jó példa a terhesség, amikor a hormonális változások miatt a kötőszövetek nyúlékonysága amúgy is fokozódik. Gyengíti a hasfal szöveteit az ott lerakódó zsír is, ami ráadásul a hasüregi nyomást is fokozza, hiszen a szervektől vesz el helyet, ezért a túlsúlyosak fokozottan sérv-érzékenyek. A műtéti hegek szakítószilárdsága sem ér fel a nem sérült szövetek erejével, ezért az operációk helyén is gyakorta alakulnak ki sérvek. Végül pedig említsük meg a kor szerepét is, mint kockázatnövelő faktort.

Szövődmények

A sérvek okozta szövődmények közül a legsúlyosabb az ún. kizáródás. Ez esetben sérvtartalommal teli tömlőre rászorul a hasfalon támadt kapu széle, ami ezáltal a kizáródott vérellátásáért felelős ereket elszorítja. Megfelelő vérellátás nélkül kizáródott rész először érzékennyé, keménnyé, fájdalmassá válik, idővel pedig bélelzáródás, bélfal elhalása, hashártyagyulladás, bélbénulás alakulhat ki. Mivel ezek a szövődmények halálosak is lehetnek, fontos hogy a beteget a lehető legrövidebb időn belül megoperálják. A sérvek emelett esztétikai problémát is jelenthetnek, hiszen a köldökből előbukkanó duzzanat korántsem nyújt szép látványt. A heresérvek esetében a fentien túl további problémát jelent, hogy a sérvtartalom megváltoztatja a herék hőmérsékletét is, ami akár terméketlenséghez vezethet.

Kezelés

Mivel a felnőttkori sérvek spontán gyógyulására nem lehet számítani, indokolt hogy az elváltozást valamilyen módon kezeltessük. Amíg nem fenyeget kizáródás, illetve a sérv könnyen visszahelyezhető, addig alkalmas eszközök lehetnek a sérvkötők és haskötők, azon ne feledjük, ezek csak segédeszközök, a betegséget nem gyógyítják. Azt azonban tudnunk kell, hogy a sérvkötő használata hozzáértést igényel, szakszerűtlenül használva árthatunk is vele! Mivel a sérv tulajdonképpen egy lyuk a hasfalon a műtét ennek a lyuknak a befoltozása. A legtöbb esetben ez egy viszonylag egyszerű beavatkozás, ami mindössze néhány napos korházi tartózkodás igényel. A műtétet altatásban, gerincvelői- ritkábban helyi érzéstelenítéssel végzik. Komolyabb eset azonban a kizáródásos sérv. Ilyenkor előfordulhat hogy egyes szervrészletek elhalnak, ezért szükségessé válik azok eltávolítása. Ha az elhalás beleken következett be, a műtét során új összeköttetés létesítenek a bélrészek között annak érdekében hogy az emésztőcsatorna folytonos legyen. A korábban már vázolt okok miatt sajnos egy eredményes és jól végzett műtét után is kiújulhat a sérv, ennek gyakorisága azonban nagymértékben függ attól, hogy a beteg betartja-e az orvos utasításait.


Forrás: vital
2020. 12. 10.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés