szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Magyar Hang úgy tudja, hogy az eset nem független a tiszteletbeli konzuli címek és különféle diplomáciai jogosultságok kereskedelmétől.

A napokban letartóztatták S. Gy.-t, a külgazdasági és külügyminisztérium egykori miniszteri biztosát – tudta meg a Magyar Hang. A lap szerint az ok hivatalosan nem ismerhető, sem az ügyészség, sem a külügyi tárca nem árul el róla részleteket. „Sejteni annyit lehet, hogy az eset nem független a tiszteletbeli konzuli címek és különféle diplomáciai jogosultságok kereskedelmétől” – olvasható a cikkben.

A magyar–francia kettős állampolgár S. Gy. neve ismert a diplomáciában, különösen az Afrikával foglalkozók körében: alapítója a Magyar Tudományos Akadémia Afrika albizottságának, magyar és külföldi egyetemeken oktat Afrika-politikát, nagyon jó politikai kapcsolatai vannak a kontinensen.

A kilencvenes évek közepén Horn Gyula miniszterelnök sajtótitkára volt, 2014-ben a Kövér László vezette Országgyűlés hivatalának külügyi tanácsadója lett. A diplomáciával 1997-ben került kapcsolatba, amikor a nyugat-afrikai Gambia budapesti tiszteletbeli konzulja lett. Később – budapesti feladatát megtartva – Gambia párizsi nagykövetségének politikai attaséja, 2005 júniusától pedig nagyköveti rangban Gambia bécsi ENSZ-képviseletének vezetője volt. Megtartotta a kapcsolatot a tiszteletbeli konzulokkal is. 2001-ben ő alapította a Magyarországon működő ilyen tisztségviselők testületét, 2009-től elnöke volt. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter 2015-ben nevezte ki a Magyarország területére kijelölt tiszteletbeli konzuli tisztviselőkkel való kapcsolattartásért felelős miniszteri biztossá, ezt a tisztséget négy éven át töltötte be.

Tavaly azért írtunk róla, mert úgy értesültünk, hogy őt kérte fel belgrádi nagykövetnek a Közép-afrikai Köztársaság, amely Szerbiában tervezett diplomáciai képviseletet nyitni. S. Gy. akkor a megkeresésünkre megerősítette: valóban őt jelölte belgrádi nagykövetnek az afrikai állam.

A Magyar Hang idézte a Direkt36-nak 2022 őszén adott interjúját, amelyben úgy fogalmazott: „Tény, hogy a tiszteletbeli konzulok kinevezése nem átlátható folyamat. A cím vonzerejét a világon sehol sem a pénz jelenti, fizetés ugyanis nem jár hozzá, inkább a különféle kiváltságok, mentességek és a vele járó presztízs. Ezért vannak, akik fizetni is hajlandók érte. Működik egy közvetítői piac: ha például Magyarországon szeretne valaki tiszteletbeli konzul lenni, akkor akad néhány olyan, a diplomácia világába beágyazott ember, akit érdemes megkeresnie. Ez a közvetítő igyekszik tiszteletbeli konzuli pozíciót keresni olyan államoknál, amelyek nyitottak arra, hogy tiszteletbeli konzult nevezzenek ki. A segítségért cserébe 50-300 ezer eurót (mintegy 20-120 millió forintot) kérnek a közvetítők”. Akkor azt is mondta, hogy ő maga is foglalkozik ilyesmivel, afféle fejvadászként tekint magára. De inkább külföldi államok nagyköveteinek segít ideális jelöltet találni a tiszteletbeli konzuli posztra, és nem Magyarországon, hanem inkább ázsiai és közel-keleti államokban.

S. Gy. letartóztatásáról a napokban a Pesti Srácok is írt: ők arra hivatkoztak, hogy az információt francia külügyi forrásból erősítették meg nekik. Az ügyben a Központi Nyomozó Főügyészséghez fordultak, ahonnan azt a választ kapták, hogy a megkeresésükre „válasz nem adható”.

A Magyar Hang a külügytől igyekezett több információhoz jutni, de ott csak azt közölték, hogy az illetőnek öt éve szűnt meg a diplomáciai státusza, a tárca azóta nem áll vele jogviszonyban.