szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A hatodik ciklusát megkezdő orosz elnök beiktatási ceremóniájáról több nyugati ország diplomáciai képviselője is hiányzott.

Háború Ukrajnában
„Különleges katonai műveletnek” nevezett nyílt háborút indított Vlagyimir Putyin Ukrajna ellen. A harcok 2022 február óta tartanak, a Nyugat fegyverszállításokkal és gazdasági szankciókkal nehezíti az oroszok előrenyomulását. Cikksorozatunkban minden fejleményről beszámolunk.
Friss cikkek a témában

A Nyugaton áll, hogy az együttműködést vagy a konfrontációt választja – idézte a Reuters Vlagyimir Putyin keddi beiktatási ceremóniáján tartott beszédét.

A hatodik ciklusát kezdő orosz elnök eltökéltnek és magabiztosnak tűnt, amikor arról beszélt, hogy megvédik értékeiket, szabadságukat és az orosz nemzeti érdekeket. Putyin mindehhez még azt is hozzátette, hogy az orosz nép összefogva képes lesz valóra váltani az álmait és azt is, hogy együtt győzni fognak.

Persze Putyin magabiztossága érthető abból a szempontból, hogy a legutóbbi, megkérdőjelezhető tisztaságú választásokon kiderült, az Oroszország fölötti hatalma kikezdhetetlen, illetve per pillanat az ukrajnai csatatereken is az oroszoknak áll a zászló. Kérdés ugyanakkor, hogy meddig.

Az éjszaka harcosai nem gyilkolnak – Földes András filmje az ukrán frontról

Van egy hősies ukrán katonai alakulat, amely csak éjszaka megy bevetésre, és életet ment ott, ahol mindenki más pusztít. Földes András beköltözött egy csapat katonai orvos bunkerébe, és velük járta a harcteret, hogy olyan oldalról mutassa meg a háborút, ahonnan ritkán látni. Egy hét éjszakai bevetés folyamatos ágyútűzben, Avgyijivka város ostrománál.

Bár az orosz államfő nem zárta ki a Nyugattal való párbeszéd lehetőségét sem, ehhez szerinte az kell, hogy a nyugati országok ne korlátozzák tovább Oroszország fejlődését, és hagyjanak fel a vele szemben alkalmazott agressziós politikájukkal.

AFP / Sergey Ilnitsky

Ezzel szemben több nyugati ország képviselője is távolmaradásával üzent, az USA, Kanada, az Egyesült Királyság diplomáciai testülete ugyanúgy, mint a legtöbb európai uniós tagállamé is, bár a franciák korábban jelezték, hogy moszkvai követük részt fog venni az eseményen.

A hurráoptimista beszéd és az oroszok számára ebben a pillanatban tényleg kedvezőnek mondható ukrajnai hadi helyzet ellenére egyre szaporodnak annak is a jelei, hogy folyamatosan nehezedő gazdasági és katonai körülmények között lesznek kénytelenek folytatni a háborút, hacsak nem képesek nagyon rövid időn belül kiütéses győzelmet elérni.

Moszkvában sokáig csak gúnyolódtak a nyugati szankciók erőtlenségén, ám a Gazprom a legfrissebb éves mérlegében már igen jelentékeny nettó veszteséget volt kénytelen elkönyvelni, amire az elmúlt 25 évben nem volt példa.

AFP / Sergey Ilnitsky

Emellett intő jel lehet a Kreml számára az is, hogy az amerikai törvényhozáson, ha nehézkesen is, de végül átengedték a republikánusok az Ukrajnának szánt támogatást. Ez pedig azt is jelenti, hogy kár volna bárkinek is abban reménykednie, hogy egy Trump-győzelmet látványos külpolitikai irányváltoztatás követne Washingtonban. Erre utal többek között az is, hogy az újrázásra készülő Trump egy ideje már nem magasztalja Putyin „zsenialitását”, hanem arról beszél, hogy Ukrajna túlélése fontos az Amerikai Egyesült Államok számára.