Pozitív volt a szolgáltatások külkereskedelmének mérlege az első negyedévben

Magyarország turizmus, Budapest
Budapest, 2018. március 9. Big Bus Tours megállóhely Budapesten, a Városligeti Műjégpálya előtt. MTVA/Bizományosi: Balaton József *************************** Kedves Felhasználó! Ez a fotó nem a Duna Médiaszolgáltató Zrt./MTI által készített és kiadott fényképfelvétel, így harmadik személy által támasztott bárminemű – különösen szerzői jogi, szomszédos jogi és személyiségi jogi – igényért a fotó készítője közvetlenül maga áll helyt, az MTVA felelőssége e körben kizárt.
Vágólapra másolva!
A szolgáltatások euróban számított exportja 6,9 százalékkal, importja 3,9 százalékkal csökkent az első negyedévben az előző év azonos időszakához képest. Az aktívum 1,658 milliárd euró volt, 253 millió euróval kevesebb az egy évvel korábbinál, a koronavírus-járvány gazdasági hatásai a szolgáltatás-külkereskedelem több területén is tetten érhetők - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Vágólapra másolva!

Az idegenforgalom aktívuma 13,1 százalékkal, 622 millió euróra, a szállítási szolgáltatásoké 26,9 százalékkal, 448 millió euróra csökkent a tavalyi első negyedévhez képest. Az export 12,8 százalékkal, az import 12,3 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. A szállítási szolgáltatások exporttöbblete 26,9 százalékkal, 448 millió euróra esett vissza az export 9,1 százalékos csökkenése és az import 2,4 százalékos emelkedése folytán.

Az aktívum 37 százaléka a turizmusból, 27 százaléka a szállítási szolgáltatásokból származott.

Az üzleti szolgáltatások exportja 2,6 százalékkal esett vissza, az import 7 százalékkal. Az aktívum 198 millió euró lett, 108 millióval kevesebb a tavalyinál. A bérmunka-szolgáltatások exportja 13,2 százalékkal csökkent, az import 42,8 százalékkal nőtt, az egyenleg 87 millió euróval 365 millió euróra apadt.

Városnéző buszok megállóhelye Budapesten, a Városligeti Műjégpálya előtt. A turizmus jelentős mértékben hozzájárult a szolgáltatások külkereskedelmi mérlegének pozitív szaldójához Forrás: MTI/Balaton József

A szolgáltatásexport 64, az import 70 százaléka az Európai Unió tagországaival bonyolódott, ebben a viszonylatban 820 millió euró többlet keletkezett. Legfontosabb kereskedelmi partnerek közül az összforgalomból Németország 18, Ausztria 8,3, az Egyesült Államok pedig 8,2 százalékkal részesedett.

A teljes szolgáltatásexportból az üzleti szolgáltatások aránya 45 százalék volt, ezt követték a szállítási szolgáltatások 25 és a turizmus 18 százalékkal.

Az importban is ugyanezek a szolgáltatáscsoportok domináltak. Az üzleti szolgáltatások részesedése 59 százalék volt, a szállítási szolgáltatások 25, a turizmus pedig 10 százalékkal részesedett a teljes importforgalomból.