szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Azért arra figyelmeztetnek, hogy korai még biztosra menni a megelőzést illetően.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

The Lancet című lap számolt be arról, hogy a kínai kutatók által kifejlesztett vakcina jól reagált a vírusra. A cikket az Orvostovábbképző Szemle Online szúrta ki. Azt írják, Wei Chen professzor és munkatársai beszámoltak arról, hogy a COVID-19 fertőzés elleni vakcina kifejlesztése közben korábban még soha nem tapasztalt buktatókkal szembesültek, ezért az elért immunválasz nem szükségképpen jelenti egyben azt is, hogy a vakcina emberek számára is védelmet nyújt majd a vírussal szemben.

Az eredmények mindenesetre ígéretesek, de hosszú még az út addig, míg a mindennapi gyakorlatban is használható oltóanyag lesz a kezünkben

- mondták. Jelenleg több mint 100 vakcinajelölttel folynak tesztelések szerte a világban.

Azonban a kínai vakcinajelölt az egyetlen, melyet embereken is kipróbáltak már. A kísérleti oltóanyag a közönséges nátha kórokozóját, az adenovírust tartalmazza legyengített formában. A vizsgálatban a járvány kiindulópontjául szolgáló kínai Vuhanból származó egészséges önkénteseknek adták be a vakcinát különböző dózisokban. Az önkéntesek életkora 18 és 60 év közé esett, és ők nem fertőződtek meg a vírussal.

Eddig az derült ki, hogy a résztvevők minden dózisban jól tolerálták a vakcinát, a beadás utáni 28 napban súlyos mellékhatás nem fordult elő. A beadás utáni két héten belül a vakcina minden dózisa bizonyos szintű immunválaszt váltott ki. Minden vizsgált személyben kimutatták kötő antitestek képződését.

A szerzők munkájuk gyengéjeként említik a kis mintanagyságot, a viszonylag rövid vizsgálat időt, illetve a véletlen besorolásos kontrollcsoport hiányát.