szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Érthető, hogy az igen népszerűvé vált Zoom a hackerek fantáziáját is megindította. Ezért is kell óvatosnak lennie annak, aki ezt a programot használja.

Arra még a Zoom fejlesztői sem gondoltak, hogy alkalmazásuk ennyire népszerűvé válik, igaz, ehhez be kellett ütnie a koronavírus-járványnak, ami milliókat szorított a négy fal közé, és a digitális csatornákat tette az egyetlen érintkezési formává. A jelenlegi 13 millió havi aktív felhasználóval és 200 milliós napi videómegtekintéssel a Zoom az egyik legnépszerűbb felhőalapú vállalati kommunikációs platform, amely chat-, video- és audiokonferenciákat kínál, valamint internetes szemináriumok és virtuális találkozók otthoni lebonyolítását kínálja.

Egy ilyen népszerűségi hullámot persze az internetvilág rosszindulatú szereplői is meglovagolják. A napokban kiderült, hogy a Zoom hibáit kihasználva lehetőség van a felhasználók windowsos belépési adatainak megszerzésére. De nem ez az egyetlen támadási felület. A CheckPoint jelentése szerint a koronavírus-járvány kezdete óta több mint 1700 új zoomos webcímet regisztráltak, s az idő múlásával egyre jobban nő ez a szám.

Új Zoom-domének napi regisztrációjának alakulása
CheckPoint

Mindez annak a jegyében történt, hogy a hackerek észrevették a „home office” mind gyakoribbá válását, és úgy vélik, könnyen megtéveszthetik a felhasználókat. Hamis Zoom-linkek árasztották el a netet, amelyek rosszindulatú, adathalász oldalakra vezetnek. Sőt, a kutatók olyan rosszindulatú „zoom-fájlokat” is felfedeztek, amelyek a végrehajtásukkor potenciálisan nemkívánatos programokat telepítenek a felhasználó gépére. A CheckPoint azt javasolja, hogy a szokottnál is nagyobb figyelemmel járjunk el a Zoommal kapcsolatos linkek megnyitásakor.

Óvatosan az ilyen ablakokkal
CheckPoint

A Zoomot egyébként komoly vád érte amiatt, hogy adatokat továbbít a Facebooknak, még olyan felhasználókról is, akiknek nincsen Facebook-fiókjuk. A fejlesztő azóta megoldotta ezt a problémát. Viszont időközben arra is fény derült, hogy nem olyan titkosak a zoomos üzenetváltások, mint ahogyan azt sokan gondolnák,  és még az FBI is figyelmeztetett arra, hogy problémát jelenthetnek a trollok és a hackerek a Zoom esetében.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.