A magyarországi fürdők előkelő helyen állnak az uniós rangsorban

Budapest Széchenyi fürdő medence
Budapest, Széchenyi fürdő
Vágólapra másolva!
Továbbra is a kiváló minősítésű európai fürdővizek élvonalában szerepelnek a magyarországi fürdőhelyek, amelyek az Európai Bizottság és az Európai Környezetvédelmi Ügynökség közös kontinentális jelentésében 70,8 százalékban a legelőkelőbb, kiváló minősítést érdemelték ki szigorú uniós minősítési kritériumok alapján. Az évente szokásos ellenőrzést idén a koronavírus-járvány és az Európa-szerte bevezetett korlátozó intézkedések teszik érdekesebbé, amelyek hatása minőségi szempontból is jelentkezhet.
Vágólapra másolva!

Meglehetősen jók a viszonyok Európa-szerte: tavaly több mint kilencven százalékban megfeleltek a minimum követelményeknek az egyes országok fürdőhelyei - írja a Magyar Nemzet. Magyarország 257 fürdőhely vízminőségét ellenőrizte, amelyek nagy többségéről ugyancsak elmondható, hogy vízminőségük megfelelő. Ugyanakkor például az Európai Unióban, az Egyesült Királyságban, Albániában és Svájcban is jellemző lehet a rossz vízminőség – mutat rá az új kutatás.

– nyilatkozta a hivatalos értékeléskor Virginijus Sinkevičius környezetért, óceánokért, halászatért felelős uniós biztos.

A Széchenyi fürdő Budapesten Forrás: Shutterstock / Készítette: Izabela23

Az elmúlt negyven évben, azaz az uniós fürdővíz-minőségi irányelv bevezetése óta jelentősen javult az európai fürdőhelyek vízminősége.

Az irányelvvel és az egyéb uniós környezetvédelmi jogszabályokkal – köztük a települési szennyvíz kezeléséről szóló irányelvvel – bevezetett hatékony ellenőrzés és vízgazdálkodás révén drasztikusan csökkent a fürdővízbe kerülő kezeletlen vagy csak részben kezelt települési és ipari szennyvíz mennyisége. Ennek köszönhetően a vízminőség a vizsgált helyszínek túlnyomó többsége esetében nemcsak a minimumkövetelményeknek, de a legszigorúbb minőségi szabványoknak is megfelel.