Kiengedték a George Floyd halálát okozó rendőrt: ilyen feltételekkel szabadult

Elbúcsúztatták a 46 évesen rendőri erőszak áldozataként meghalt George Floydot.

George Floyd - Derek Chauvin
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Több százan gyűltek össze a houstoni The Fountain of Praise templomban, ahol kedden elbúcsúztatták a rendőri erőszak áldozataként meghalt George Floydot. A szertartáson csak meghívott vendégek vehettek részt, egy nappal korábban azonban több ezren róhatták le kegyeletüket, mivel a Minneapolisban elhunyt, de Houstonban felnőtt Floyd koporsóját már hétfőn délután felravatalozták.

A keddi, templomi búcsúztatáson a családtagok és a barátok mellett politikusok, hírességek és polgárjogi aktivisták vettek részt. Énekek csendültek fel, és beszédek hangzottak el. A családtagok kedves óriásként emlékeztek a 46 évesen elhunyt férfira, egykori iskolatársai pedig kosárlabdás tehetségét idézték fel. George Floydot a szertartás után a Houston egyik elővárosában lévő temetőben, édesanyja mellett helyezték örök nyugalomra.

Derek Chauvin szabadlábon védekezhet

Hétfőn, a temetés előtti napon jelent meg először a minneapolisi bíróság előtt Derek Chauvin, aki erőszakos fellépésével előidézte Floyd halálát. A 44 éves volt rendőr, akit gyilkosság vádjával állítanak bíróság elé, egy különlegesen szigorú fegyházból a tárgyalóteremben kivetített képernyőn válaszolt Jeannice Reding megyei bíró kérdéseire.

A nagyon rövid ideig tartó meghallgatás során a bírónő megállapította az óvadék végleges összegét. Vagy 1 millió 250 ezer dollár, és ennek kifizetése esetén Chauvin feltételek nélkül szabadlábon védekezhet, vagy a múlt héten már megállapított 1 millió dollár, ekkor viszont az exrendőrnek el kell fogadnia bizonyos feltételeket.

Chauvin és ügyvédje, Eric Nelson az 1 millió dolláros óvadékot és az ezzel járó feltételeket fogadta el. Ezek között szerepel, hogy a volt rendőr nem hagyhatja el Minnesota állam területét, nem léphet kapcsolatba Floyd családjával, és le kell adnia a lőfegyverét. Beszédében Matthew Frank ügyész kiemelte Chauvin bűncselekményének "nyilvánvalóan óriási társadalmi hatását". A következő bírósági meghallgatást június 29-re tűzték ki.

Május 25-én Minneapolisban Chauvin és három rendőrkollégája igazoltatta a 46 éves afroamerikai George Floydot. A férfit az úttestre szorították és megbilincselték, majd Chauvin a nyakára térdelt. Az áldozat levegőért könyörgött, a rendőr azonban csaknem 9 percig térdelt rajta. A halottkém jelentése szerint Floyd az ötödik percben meghalt.

A rendőri erőszak nyomán országos tüntetéssorozat kezdődött az Egyesült Államokban és szerte a világban is. Először csak Chauvin ellen emeltek vádat, de később letartóztatták a három másik rendőrt is, és bűnrészesség gyanújával vádat emeltek ellenük is.

A kiemelt képen a houstoni The Fountain of Praise templom bejáratában elhelyezett virágok láthatók 2020. június 9-én. Fotó: MTI/EPA/Larry W. Smith.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

Így reagáltak a világsztárok George Floyd tragédiájára

Az eset kapcsán felbolydult a közvélemény. A világsztárok közül is rengetegen kifejtették álláspontjukat a tragédiával kapcsolatban, köztük volt George Clooney is.

Ezt már George Clooney sem tűrte szó nélkül: így reagáltak a világsztárok George Floyd tragédiájára

Számos világsztár fejtette ki véleményét George Floyd tragédiájáról, és szólalt fel a rasszizmus ellen.

Elolvasom
Ezt is szeretjük