Megvan Olof Palme gyilkosa

spaningschef palmemordet1986 Horizontal
A picture taken on December 12, 1983 shows Swedish politican and Prime minister Olof Palme in Stockholm. - Swedish prosecutors will announce on June 3, 2020 whether they plan to press charges or close the investigation into the unsolved 1986 murder of prime minister Olof Palme. (Photo by Anders HOLMSTROM / TT News Agency / AFP) / Sweden OUT
Vágólapra másolva!
Lezárták Svédországban szerdán az Olof Palme egykori miniszterelnök meggyilkolása ügyében folytatott nyomozást, mert a fő gyanúsított, Stig Engstrom húsz évvel ezelőtt meghalt.
Vágólapra másolva!

Olof Palmét 1986. február 28-án lőtték agyon Stockholm belvárosában, miután kijött egy moziból a feleségével.

Olof Palmét 1986-ban lőtték le Stockholmban Forrás: AFP/Anders Holmstrom

Ott volt a helyszínen

Krister Petersson, a gyilkossági ügyben folytatott nyomozás vezetője elmondta, hogy Engstrom hamar a bűntény egyik lehetséges gyanúsítottjává vált, de mivel 2000-ben elhunyt, nem lehet vádat emelni ellene.

Számos szemtanú egykor olyan személyleírást adott a menekülő gyilkosról, amely éppen illett Engstromra, mások viszont határozottan állították, hogy nem látták őt a helyszínen.

Engstrom maga azt állította, hogy ott volt a gyilkosság helyszínén,

még beszélt is Palme feleségével és a kiérkező rendőrökkel, sőt megpróbálta újraéleszteni az áldozatot.

A történetét a hatóságok gyanúsnak ítélték meg, és egy idő után lehetséges gyanúsítottként kezdték el kezelni.

Száz ember neve merült fel gyanúsítottként

Olof Palme felesége, Lisbet Palme megsebesült a férje elleni támadás során. Az asszony vallomása alapján a gyilkosság miatt el is ítéltek egy férfit, Christer Petterssont, akit Lisbet Palme a gyilkosként azonosított a nyomozás során. Az ítéletet azonban később megsemmisítették, mert

a rendőrség nem tudott semmiféle más bizonyítékot felhozni Pettersson ellen,

így a Palme-ügy azóta is megoldatlan maradt.

Több mint száz ember neve merült fel lehetséges gyanúsítottként a gyilkossági ügyben, amely körül számos összeesküvés-elmélet is keringeni kezdett: felmerült külföldi hatalmak, illetve a svéd rendőrségen belüli jobboldali szimpatizánsok közrejátszása is, de az sem kizárt, hogy egy magányos lövöldöző végzett a liberális baloldali elkötelezettségű egykori kormányfővel.