A britek már második hónapja nem használnak szenet az áramtermeléshez

blue sky SKY weather built structures BUILDING structures carbon neutral copy space day DEVELOPMENT efficiency energy future GREEN COLOUR CAST issue ENVIRONMENT environmental issue GLOBAL WARMING heavy industry industrious engineering INDUSTRY horizon ove
View of offshore windfarm from service boat at sea
Vágólapra másolva!
Már két teljes hónapja nem használnak széntüzelésű erőműből nyert energiát az Egyesült Királyság energiaellátásában (Észak-Írország területét nem számítva, mivel ott külön ellátórendszer van). Ez abszolút rekordnak számít az ország történetében - számol be arról a BBC.
Vágólapra másolva!

Újabb rekordot állítottak fel a britek a szénmentes energiatermelésben. Egy fontos mérföldkövet nemrégiben értek el: ahogy arról az Origo beszámolt, a különösen napos tavasznak és a járvány miatti lezárásoknak köszönhetően, májusban először érték el a teljes, fosszilis energiahordozó nélküli hónapot.

Egy hónapig nem használtak szenet a britek az energiaellátáshoz

Május hónapban egyáltalán nem használtak szenet a brit energiatermelésben - írja a Guardian a rendszerfelügyeleti adatokra hivatkozva. A napsütéses órák kiugróan magas száma segítette elő azt, hogy május - energetikai szempontból - az eddigi legzöldebb brit hónappá válhasson. Április óta, a brit villamos energia hálózat 54, egymást követő napon át széntüzelésből nyert energia nélkül üzemel.

Most itt az újabb rekord: a június elején közölt adatok alapján, már

két teljes hónapig nélkülözték a széntüzelésű erőműveket a villamos energia előállításához.

Az utolsó, termelő szénerművet április 9-én kapcsolták le a hálózatról, azóta nem is kellett azt újraindítani.

Illusztráció Forrás: Cultura Creative/© Cultura, all rights reserved./Monty Rakusen

Ez figyelemreméltó teljesítmény. Nagyjából egy évtizeddel ezelőtt, az ország villamos energiájának 40 százalékát szén felhasználásával nyerték. Akkor csak a villamos energia 3 százaléka származott szél-, illetve napenergia hasznosításából. Az arányok viszont az utóbbi években jelentősen megváltoztak utóbbiak javára.

Jelenleg az Egyesült Királyság rendelkezik a világ legnagyobb tengeri szélerőmű iparával, valamint Yorkshire partjainál a világ legnagyobb tengeri szélparkjával - a létesítményt tavaly fejezték be a kivitelezők.

A teljes képhez persze hozzátartozik, hogy ehhez az eredményhez a járvány miatti fogyasztáscsökkenés, valamint a napsütéses tavaszi időjárás is kellett. Az energiatermelésben a nukleáris erőművek szerepe, valamint a földgáz felhasználása is jelentős volt, igaz, ez utóbbi mértéke szintén csökkenő tendenciát mutat.