szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az egyik pécsi gimnázium munkatársa a szakszervezet segítségével bírósághoz fordult.

Rendkívüli felmentéssel bocsátotta el a Pécsi Tankerületi Központ az egyik pécsi gimnázium nevelés-oktatást segítő munkatársát, aki egészségi okokra hivatkozva nem akart részt venni az iskola érettségik előtti vegyszeres fertőtlenítésében – értesült a Népszava. A lap azt írja, hogy az állami iskolafenntartó Klebelsberg Központ szerint a tankerület jogszerűen járt el, de az érintett dolgozó nem így látja, ezért a szakszervezet segítségével bírósághoz fordult.

A kirúgott nő a művészeti oktatásban vett részt. Amikor az oktatás átköltözött a digitális térbe március közepén, ő is otthonról dolgozott, majd április végén behívták az intézménybe, ahol a takarítónő közölte vele: a májusi érettségi vizsgák végéig a tantermek fertőtlenítése lesz a feladata. Az oktató közölte az iskola vezetésével az aggályait, de ezzel állítása szerint nem foglalkoztak érdemben, ám

egy ismeretlen vegyszerrel végigpermeteztettek vele öt tantermet, védőfelszerelésként pedig csak egy pár gumikesztyűt kapott. A munka végeztével égtek a szemei és köhögnie kellett.

Otthon utánanézett, milyen szerrel kellett dolgoznia. A szer internetes tájékoztatójában az állt, zárt térben egyszerre csak egy négyzetméternyi felületen alkalmazható, szakszerűtlen használata pedig súlyos szemirritációt és légzési zavarokat okoz. Mivel az oktató évek óta krónikus betegséggel küzd, illetve két idős családtagját ápolja otthon, elfogadhatatlannak tartotta a feladat folytatását. Az intézményvezetés azt javasolta, hogy menjen táppénzre, de a háziorvos ilyen indokokkal nem tudta kiírni.

A Népszava cikke szerint az érintett ezt követően a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetéhez (PDSZ) és a munkaügyi központhoz fordult. Az érdekképviselet szerint a Munka törvénykönyve alapján jogában állt visszautasítani a feladat elvégzését, mivel az egészségét követlenül és súlyosan veszélyeztette. Munkaügyi ellenőrzés is indult az ügyében, ami után a tankerület már gondoskodott az iskola szakszerű fertőtlenítéséről.

A később kirúgott nő ekkor az iskolai könyvtárban kapott feladatot,

május közepén azonban behívták a tankerületi központba, ahol közölték vele: közalkalmazotti jogviszonyát rendkívüli felmentéssel megszüntetik, mert nem végezte el a rábízott fertőtlenítési munkát.

A nő kérte a Klebelsberg Központtól kérte a döntés felülvizsgálatát, ahonnan azt a választ kapta: nem találtak olyan indokot, amely alapján a tankerület intézkedését felül kellene bírálniuk. Azt javasolták, hogy észrevételeivel keresse a tankerületi igazgatót.

A Népszava megjegyezte: a Pécsi Tankerületi Központ vezetője Páva Péter, Pécs korábbi fideszes polgármesterének, Páva Zsoltnak a testvére. A napilap a PDSZ-től megtudta, hogy ezzel az üggyel együtt még két bírósági per van folyamatban a tankerület ellen. A szakszervezet 2017 óta már öt pert nyert meg, a tankerületnek ezekben az ügyekben eddig több mint 12 millió forintot kellett fizetnie kártérítésekre, költségtérítésekre, perköltségre.

Balla István Élet+Stílus

Ahol eleve hatékonyabb az iskola, ott jobban működik a távoktatás is – interjú Csapó Benővel

Eddig optimista hipotézis volt, hogy a pedagógusok tudnának önállóbban, a mindenkori helyi feladatokhoz alkalmazkodva dolgozni, a távoktatás erre kézzelfogható bizonyítékot nyújtott. Széles körben megtapasztaltuk, hogy a hagyományos iskola számos tevékenységi formája felesleges, és kipróbáltunk új dolgokat, amelyek hatékonyabbnak tűnnek – állítja Csapó Benő oktatáskutató, akivel arról is beszélgettünk, miért fontos igazán a PISA-teszt eredménye.